• Kadim Şehir Kudüs - Arzın Arşa Kavuştuğu Yer
KATEGORİLER

KATEGORİLER


KATEGORİDEKİ MADDELER

  Sıyam Kahvehanesi

  Şam Kapısı yakınlarındadır. İsmini Kudüslü eski tanınmış ailelerden Sıyam ailesinden almıştır. Kurulduğu 1890 yılından günümüze kadar tarihi dokusunu muhafaza etmiştir. 1993 yılının öncesinde Batı Şeria’dan ve birçok farklı yerleşim yerinden gelip eski günleri yâd eden müşteriler, Oslo anlaşması sonrası çekilince mekân adeta sahipsiz kaldı. İşgal yönetiminin ağır vergileri de eklenince ekonomik olarak ciddi darboğaza giren işletme, kadim kültürü yaşatmak adına zor da olsa ayakta durmaya çalışmaktadır.

  Ayrıntılar

  Zahtara Kahvehanesi

  Şam Kapısı yakınlarında yer alan kahvehane, ismini Zahtere ailesinden almaktadır, Osmanlı döneminde Arif Tevfik Zahtere tarafından inşa edildi. 1967 yılındaki Altı Gün savaşından sonra kapatıldı. Kapatılmadan önce herkesin ziyaret ettiği ve ilgi gösterdiği, hatta seçim zamanları adayların tanıtım yaptığı seçkin bir mekândı. Halen ayakkabıcı dükkânı olarak faaliyet gösteriyor.

  Ayrıntılar

  El Basitiy Kahvehanesi

  El Vad mahallesinde bulunmaktadır. İsmini işletmecisi olan El Basiti ailesine almıştır. Zamanla farklı isimlerle de anılan mekân Hosbis hastanesine yakınlığından dolayı Hosbis Kahvehanesi olarak da bilinir. 1927 yılında Hacı Süleyman Musa El Basiti tarafından inşa edildi. Kahvehanenin binası ise Osmanlı döneminden kalma vakıftır. 1978 yılında Hacı Arif Bin Süleyman El Basiti tarafından Kudüs’ün ilk pizza restorana dönüştürüldü.

  Ayrıntılar

  El Si’alik

  El Halil Kapısının hemen yakınındadır. Mekânın kadim müdavimlerin, Hizbul Saalik grubuna ithafen bu isimle anılır. El Muhtar, El Tuba, Abu Mişel kahvehanesi ismiyle de bilinmektedir. Osmanlı döneminde Kudüslü Halil Kastani El Sakakini tarafından 1908 yılında inşa edilmiştir.

  Ayrıntılar