• Kadim Şehir Kudüs - Arzın Arşa Kavuştuğu Yer
KATEGORİLER

KATEGORİLER


KATEGORİDEKİ MADDELER

  Ceberini Zeytin Sıkma Yeri

  Fabrika, Kudüs’te Şeyh Reyhan yokuşunda bulunmaktadır. İsmini işletmecisi olan Ceberin ailesinden almaktadır. Osmanlı döneminde 17. yüzyılda inşa edildi. Fabrikada teknolojik aletler kullanılmadan eski yöntemler kullanılarak susam yağı üretiliyor. Fabrika içerisinde susam deposu, susamların kavrulduğu fırın, bir de sıkma yeri bulunmaktadır. Ayrıca fabrikada Kudüs’e has özel tahin çeşitleriyle de satılıyor. Yedi gün sürekli açık olan fabrikaya başta Kudüs olmak üzere Filistin’in tüm şehirlerinden organik ve sağlıklı gıdalara sahip olmak isteyenler akın ediyorlar. İşgal rejimi fabrikanın sahibine sürekli engeller çıkarıyor. Yakın zamanda

  • İş ruhsatı iptal edildi
  • Fabrika içerisindeki gıda maddelerine el koydu.
  • Fabrikaya ham madde getirmesi ve üretilen gıda maddelerini kadim şehirden çıkarması ve satması engellendi.
  • İşgal belediyesinin fabrikaya yüksek vergi cezaları kesildi.

  Bütün bu olanlara rağmen ayakta kalmaya tarihi ve simge haline gelmiş fabrikayı açık tutmak, Bu kültürel mirası yeni nesillere aktarmak için ciddi çaba sarf etmektedir. Fabrika halen faal olarak hizmete devam etmektedir.

  Ayrıntılar

  Taziz Zeytin Sıkma Yeri

  Küçük bir alanda bulunan zeytin sıkma yeri, Kudüs Eski şehir’de Müslüman mahallesinde bulunmaktadır. Tesis kapanmış yerine temizlik ürünleri satan bir müessese açılmıştır. İnşa tarihi ve kimler tarafından inşa edildiği hakkında bilgi bulunmamaktadır.

  Ayrıntılar

  El Budayri Zeytin Sıkma Yeri

  Eski şehrin kuzey tarafında El Battih yokuşunda bulunmaktadır. İsmini Budayri ailesinden almaktadır. Osmanlı döneminde inşa edilmiştir. Uzun süre önce kapanan tesis; önce marangozluk atölyesine, sonra da pansiyona dönüştürülmüştür.

  Ayrıntılar

  Şeyh Kasım Zeytin Sıkma Yeri

  Kudüs Eski şehirin kuzey tarafında Müslüman mahallesinde bulunmaktadır. İnşa tarihi ve kimler tarafında inşa edildiği hakkında maalesef bilgi bulunmamaktadır. Tesis kapatılmış olup, sonrasında baharatçı dükkânına dönüştürülmüştür.

  Ayrıntılar

  El Budayri (Hristiyan Mahallesi) Zeytin Sıkma Yeri

  Osmanlı döneminde Muhammed Bin Budeyr tarafından kurulan zeytin sıkma yeri Kudüs eski şehirde Hristiyan mahallesinde bulunmaktadır. Tesis günümüzde dükkân olarak hizmet vermektedir.

  Ayrıntılar

  El Neşeşibiy Zeytin Sıkma Yeri

  Kudüs eski şehirde Silsile Kapısı yakınlarındadır, inşa tarihi ve kimler tarafında inşa edildiği hakkında maalesef bilgi bulunmamaktadır. İsmini Kurucusu olan El Neşeşabiy ailesinden almaktadır. Uzun zaman önce kapanan tesiste hediyelik eşya satışı yapılmaktadır.

  Ayrıntılar

  El Aseli Zeytin Sıkma Yeri

  Kudüs eski şehirde Silsile Kapısı yakınlarındadır. İnşa tarihi hakkında maalesef bilgi bulunmamaktadır. İsmini kurucusu olan El Aseli ailesinden almış olan tesis halen faal olarak çalışmaktadır.

  Ayrıntılar