• Kadim Şehir Kudüs - Arzın Arşa Kavuştuğu Yer
KATEGORİLER

KATEGORİLER

KATEGORİDEKİ MADDELER

  1799 - 1946

  Fransa, 1799 yılında Filistin’de Yahudi devleti kurmak için girişimde bulundu, fakat bu gerçeğe dönüşmedi. Filistin’e 1917 ile 1946 yılları arasında hükmeden Britanya, kurulacak Yahudi devleti için gerekli olan asıl altyapıyı hazırladı.

  1799--NAPOLYON İLK KEZ FİLİSTİN’DE YAHUDİ DEVLETİ KURULMASI GÖRÜŞÜNÜ ORTAYA ATTI

  1882--FİLİSTİN’DE RISHON LE ZION ADLI GENİŞ BİR SİYONİST YERLEŞİM BÖLGESİ KURULDU

  1885--SİYONİZM TERİMİNİN ORTAYA ÇIKIŞI

  1896--THEODOR HERZL, DER JUDENSTAAT ADIYLA BİR BROŞÜR YAYIMLAYARAK YAHUDİ DEVLETİ KURULMASI ÇAĞRISI YAPTI

  1897--İLK SİYONİST KONGRE İSVİÇRE’DE TOPLANDI. DAHA SONRA DÜNYA SİYONİST ÖRGÜTÜ OLARAK ANILACAK OLAN SİYONİST ÖRGÜT ADLI KURULUŞ OLUŞTURULDU

  1907--SİYONİST LİDER CHAIM WEIZMANN, FİLİSTİN’İ İLK KEZ ZİYARET ETTİ

  1908--FİLİSTİNLİ YAZAR NECİP NASIR, SİYONİST SÖMÜRGECİLİĞE KARŞI EL-KARMEL GAZETESİNİ YAYIMLAMAYA BAŞLADI

  1915--BRİTANYA’DA, SİYONİST KABİNE ÜYESİ HERBERT SAMUEL, “FİLİSTİN’İN GELECEĞİ” BAŞLIĞIYLA YAYIMLADIĞI BİLDİRİDE DİĞER KABİNE ÜYELERİNDEN FİLİSTİN’E YAHUDİ GÖÇÜNE DESTEK VERMELERİNİ İSTEDİ

  1916--BRİTANYA İLE FRANSA, SYKES-PICOT GİZLİ ANLAŞMALARI İLE ORTADOĞU’YU ARALARINDA BÖLÜŞTÜ

  1917--BELFOUR DEKLARASYONU İLE BRİTANYA, ARAP TOPRAKLARI ÜZERİNDE BİR YAHUDİ ANAVATANI KURULACAĞI SÖZÜNÜ VERDİ

  1919--WASHINGTON’DA TOPLANAN KING-CRANE KOMİSYONU’NDA FİLİSTİN’İN GELECEĞİ TARTIŞILDI

  1922--MİLLETLER CEMİYETİ, FİLİSTİN’İN BRİTANYA MANDASI OLMASINI VE MANDANIN AMACININ BİR YAHUDİ ANAVATANI KURMAK İÇİN ÇALIŞMAK OLDUĞUNU ONAYLADI

  1929--YAHUDİ GÖÇÜNE KARŞI İLK BÜYÜK EYLEM OLAN EL-BURAK İSYANI BAŞLADI

  1931--İSLAM GENEL KONGRESİ-KUDÜS MÜFTÜSÜ HACI EMİN EL-HÜSEYNİ'NİN GİRİŞİMLERİYLE KUDÜS'TE BATILI DEVLETLERİN VE MİLLETLER CEMİYETİ'NİN ALMIŞ OLDUĞU KARARLARA KARŞI 22 MÜSLÜMAN ÜLKEDEN 153 TEMSİLCİNİN KATILDIĞI "İSLAM GENEL KONGRESİ" DÜZENLENDİ.

  1933--YAHUDİ GÖÇÜNE KARŞI GENİŞ ÇAPLI PROTESTO GÖSTERİLERİ DÜZENLENDİ

  1935--FİLİSTİNLİ DEVRİMCİ LİDER İZZEDDİN EL-KASSAM BRİTANYA GÜÇLERİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

  1936--FİLİSTİNLİLER, YAHUDİ GÖÇÜNE TEPKİ OLARAK ALTI AY GENEL GREV YAPTI

  1937--PEEL KOMİSYONU, FİLİSTİN’İN BÖLÜNMESİ VE FİLİSTİNLİLERİN YAHUDİLERİN BULUNDUĞU TOPRAKLARDAN AYRILMASI ÇAĞRISI YAPTI

  1938--SİLAHLI SİYONİST GRUP IRGUN, ARAPLARI HEDEF ALAN SALDIRILAR DÜZENLEDİ

  1939--BRİTANYA ÜÇ YIL SÜREN ARAP İSYANINI BASTIRDI

  1942--NEW YORK’TAKİ BILTMORE OTEL’DE TOPLANAN SİYONİST KONFERANS, ABD İLE SİYONİZM ARASINDAKİ İLİŞKİLERİ SAĞLAMLAŞTIRDI

  1946--IRGUN, KUDÜS’TEKİ KING DAVID OTELİ’Nİ BOMBALADI. OLAYDA 91 KİŞİ ÖLDÜ

  Ayrıntılar

  1947 - 1949

  Filistin için önemli bir dönüm noktası bu dönemde, Filistinlilerin %80’i sürgüne uğradı ve topraklarının %80’ine Siyonistler tarafından el konuldu. Filistinliler, 1948 yılını el-Nekbe (Büyük Felaket) olarak anar.

  1947--1947 BM, 181 SAYILI KARARIYLA FİLİSTİN’E YÖNELİK PAYLAŞIM PLANINI AÇIKLADI. FİLİSTİNLİLER PLANI REDDETTİ

  1948--OCAK-SİLAHLI SİYONİST GRUP HAGANAH, KUDÜS’TEKİ SEMİRAMİS OTELİ’Nİ BOMBALADI. OLAYDA 20 KİŞİ ÖLDÜ

  1948--ŞUBAT-SİYONİST GÜÇLER, HAYFA YAKINLARINDAKİ KAYSERYA KÖYÜ’NE SALDIRDI. BU OLAY, FİLİSTİN’DEKİ İLK ETNİK TEMİZLİK ÖRNEĞİ OLARAK ANILIR

  1948--NİSAN-STERN ÇETESİ VE IRGUN GÜÇLERİ, KUDÜS YAKILARINDAKİ DEİR YASİN KÖYÜ’NDEKİ FİLİSTİNLİLERE KATLİAM YAPTI

  1948--MAYIS-İSRAİL DEVLETİ KURULDU. ABD VE SOVYETLER BİRLİĞİ, İSRAİL’İ ZAMAN KAYBETMEDEN TANIDI

  1948--MAYIS-NAKBA GÜNÜ-FİLİSTİNLİLER İSRAİL’İN BAĞIMSIZLIĞI SONRASI 15 MAYIS 1948’İ, NAKBA (FELAKET) GÜNÜ İLAN ETTİ. İS-RAİL’İN BAĞIMSIZLIĞINI İLAN ETMESİNİN ARDINDAN 900 BİNE YAKIN FİLİSTİNLİ YAŞADIKLARI BÖLGELERDEN ÇIKMAYA ZORLANDI.

  1948--AĞUSTOS-STERN ÇETESİ, FİLİSTİNLİLERE EVLERİNE DÖNME ÇAĞRISI YAPAN BM ARABULUCUSU İSVEÇLİ DİPLOMAT FOLKE BERNADOTTE'YE SUİKAST DÜZENLEDİ

  1948--ARALIK-BM GENEL KURULU, 194 SAYILI KARARINDA FİLİSTİNLİ MÜLTECİLERİN EVLERİNE DÖNME HAKKINA ATIF YAPTI

  1949--ŞUBAT-TEMUZ ARASI-İSRAİL, SINIRLARINI PAYLAŞTIĞI LÜBNAN, SURİYE, ÜRDÜN VE MISIR İLE ATEŞKES ANLAŞMALARI İMZALADI

  1949--TEMUZ-İSRAİL VE ARAP DEVLETLERİ ATEŞKES ANLAŞMALARI İMZALADI. BU ATEŞKESİN ARDINDAN İSRAİL, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’İN DAHA ÖNCEDEN PAYLAŞTIRMIŞ OLDUĞU TOPRAKLARDAN DAHA FAZLASINI ALMIŞ OLDU.

  1949--ARALIK-FİLİSTİNLİ MÜLTECİLER İÇİN BİR BM KURUMU (UNRWA) OLUŞTURULDU

  Ayrıntılar

  1950 - 1967

  Çalkantılı 1948 yılı sonrasında, İsrail’de kalan 150.000 Filistinliye İsrail vatandaşlığı verildi. Söz konusu Filistinliler, buna rağmen askeri yönetim altında yaşamaya devam etti. İsrail, 1967’den itibaren işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze’yi de askeri yönetim altına aldı.

  1950--BATI ŞERİA’NIN İDARİ KONTROLÜ ÜRDÜN’E VERİLDİ

  1956--İSRAİL, KALKİLYA, HAN YUNUS VE KUFR KASEM KÖYLERİNDEKİ FİLİSTİNLİLERİ KATLETTİ

  1956--EKİM-MISIR DEVLET BAŞKANI CEMAL ABDÜLNASIR’IN 26 TEMMUZ 1956 ‘DA SÜVEYŞ KANALI’NI MİLLİLEŞTİRMESİ ÜZERİNE İSRAİL, BRİTANYA VE FRANSA BİRLİKLERİ BİR SALDIRI DÜZENLEYEREK SİNA YARIMADASI’NI İŞGAL ETTİLER. ABD VE SOVYETLER BİRLİĞİ’NİN BASKILARI SONUCUNDA BU BİRLİKLER GERİ ÇEKİLMEK ZORUNDA KALDI

  1964--FİLİSTİN KURTULUŞ ÖRGÜTÜ, KAHİRE’DE KURULDU

  1966--İSRAİL, SAMU KÖYÜNDEKİ FİLİSTİNLİLERİ KATLETTİ

  1967--İSRAİL, TARİHİ FİLİSTİN’İN KALAN BÖLÜMÜ (BATI ŞERİA VE GAZZE ŞERİDİ), GOLAN TEPELERİ VE SİNA YARIMADASI’NI İŞGAL ETTİ

  1967--HAZIRAN- 6 GÜN SAVAŞI İSRAİL, SURİYE, MISIR VE ÜRDÜN’E SALDIRDI. MISIR’DAN SİNA YARIMADASI’NI, SURİYE’DEN GOLAN TEPELERİ’Nİ, ÜRDÜN’DEN DOĞU KUDÜS VE BATI ŞERİA’YI ALDI. İSRAİL AYRICA BATI ŞERİA VE GAZZE ŞERİDİ’NDE YERLEŞİMCİ PROGRAMINA BAŞLADI.

  1967--BM GÜVENLİK KONSEYİ, 242 SAYILI KARARIYLA İSRAİL’E İŞGAL ETTİĞİ BÖLGELERDEN ÇEKİLME ÇAĞRISI YAPTI

  Ayrıntılar

  1968 - 1992

  İsrail, tarihi Filistin’i işgali sonrasında, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’ya Yahudi yerleşim yerleri kurmaya başladı. Siyonist sömürge görevi yapan yerleşim bölgelerinde İsrail ordusunun koruması altında yaşayan Yahudi yerleşimcilerin silah taşıma hakkı da bulunuyor.

  1968--MART-YIPRATMA SAVAŞI-ALTI GÜN SAVAŞI’NDA KAYBETTİĞİ SİNA YARIMADASI’NI GERİ KAZANMAK İSTEYEN MISIR “ATEŞKESİ” TANIMADIĞINI BELİRTEREK İSRAİL’E KARŞI DÜŞÜK YOĞUNLUKLU BİR “YIPRATMA SAVAŞI“NA BAŞLADI.

  1969--ŞUBAT-YASER ARAFAT, FİLİSTİN KURTULUŞ ÖRGÜTÜ’NE BAŞKAN OLARAK ATANDI.

  1969--AĞUSTOS-KIBLE MESCİDİ YAKILDI-KIBLE MESCİDİ, DENİS MİCHAEL ROHAN ADLI AVUSTURALYALI FANATİK BİR YAHUDİ'NİN SALDIRISINA MARUZ KALDI. ÇIKAN YANGINDA "SELAHADDİN MİNBERİ" İLE GÜNEY DUVARI TAMAMEN YANDI.

  1969--EYLÜL-İSLAM KONFERANSI ÖRGÜTÜ KURULDU-MESCİDİ AKSA'NIN YAKILMASININ İSLAM DÜNYASINDA UYANDIRDIĞI TEPKİ ÜZERİNE FAS'IN RABAT ŞEHRİNDE TOPLANAN ZİRVEDE İSLAM KONFERANSI ÖRGÜTÜ'NÜN KURULMASINA KARAR VERİLDİ.

  1970--AĞUSTOS-YIPRATMA SAVAŞI SONA ERDİ VE ATEŞKES İMZALANDI. SINIRLAR DEĞİŞMEDİ.

  1970--İSRAİL ORDUSU, ÜRDÜN’DE KARA EYLÜL OLAYININ MEYDANA GELDİĞİ SIRADA FİLİSTİNLİ SAVAŞÇILARA SALDIRDI

  1973--EKİM-YOM KİPPUR SAVAŞI-İSRAİL İÇİN KUTSAL BİR GÜN OLAN “KEFARET GÜNÜ”NDE MISIR VE SURİYE ORDULARI ALTI GÜN SAVAŞI’NDA KAYBETMİŞ OLDUKLARI SİNA YARIMADASI VE GOLAN TEPELERİ’Nİ GERİ ALMAK İÇİN İSRAİL’E SALDIRDI. İLK BAŞLARDA ARAPLARIN LEHİNE GELİŞEN BU SAVAŞ DAHA SONRA İSRAİL LEHİNE SONUÇLANDI.

  1973--BM GÜVENLİK KONSEYİ, EKİM SAVAŞI SONRASINDA ATEŞKES ÇAĞRISI YAPTIĞI 338 SAYILI KARARINI KABUL ETTİ. KARARDA AYRICA, İSRAİL’E 1967’DE İŞGAL ETTİĞİ BÖLGELERDEN ÇEKİLME ÇAĞRISI YAPILDI

  1974--BM VE ARAP BİRLİĞİ FKÖ’YÜ FİLİSTİNLİLERİN MEŞRU TEMSİLCİSİ OLARAK TANIDI

  1976--İSRAİL BİNLERCE HEKTAR FİLİSTİN TOPRAĞINA EL KOYDU. FİLİSTİNLİLER, BUNA TEPKİ OLARAK BÜYÜK PROTESTO GÖSTERİLERİ DÜZENLEDİ. OLAY, HER YIL 'TOPRAK GÜNÜ'NDE HATIRLANIYOR

  1977--ENVER SEDAT İSRAİL'İN HAKİMİYETİNİ KABUL ETTİ-MISIR DEVLET BAŞKANI ENVER SEDAT, İSRAİL'İ VE KUDÜS'TEKİ HAKİMİYETİNİ KABUL EDEN İLK ARAP LİDER OLDU.

  1978--MISIR DEVLET BAŞKANI ENVER SEDAT İLE İSRAİL BAŞBAKANI MENAHEM BEGİN ARASINDA CAMP DAVİD ANTLAŞMASI İMZALANDI. BU ANTLAŞMAYA GÖRE, İSRAİL ASKERİ BİRLİKLERİNİ SİNA YARIMADASI’NDAN ÇEKTİ.

  1979--MART-MISIR VE İSRAİL ARASINDA BARIŞ ANTLAŞMASI İMZALANDI. MISIR, İSRAİL’İ DEVLET OLARAK TANIYAN İLK ARAP DEVLETİ OLDU. BU ANLAŞMANIN ARDINDAN, ARAP LİGİ MISIR’IN ÜYELİĞİNİ ASKIYA ALARAK MERKEZİNİ TUNUS’A TAŞIDI.

  1980--İSRAİL KUDÜS'Ü BAŞKENT İLAN ETTİ-İSRAİL, KUDÜS'Ü BAŞKENT İLAN ETTİ. BMGK, 478 NO'LU KARARI GEREĞİNCE KUDÜS'ÜN İSRAİL'İN BAŞKENTİ OLARAK İLAN EDİLİŞİNİ TANIMADI.

  1981--EKİM-MISIR DEVLET BAŞKANI ENVER SEDAT, SUİKAST SONUCUNDA HAYATINI KAYBETTİ.

  1982--İSRAİL LÜBNAN’I İŞGAL ETTİ

  1982--HAZİRAN-İSRAİL, LÜBNAN’A SALDIRI DÜZENLEDİ. ALTI AY SÜREN SALDIRILAR SONUCUNDA FKÖ LÜBNAN’I TERK EDEREK KARARGAHLARINI TUNUS’A TAŞIDI.

  1982--EYLÜL-SABRA VE ŞATİLLA KATLİAMI-İSRAİL YANLISI AŞIRI SAĞCI HIRİSTİYAN FALANJİST MİLİSLERİN SABRA VE ŞATİLLA’DAKİ MÜLTECİ KAMPLARINA DÜZENLEDİĞİ SALDIRIDA 2 BİN 750 FİLİSTİNLİ HAYATINI KAYBETTİ.

  1982--BM FİLİSTİN HALKIYLA DAYANIŞMA GÜNÜ İLAN EDİLDİ

  1983--AĞUSTOS-İSRAİL, LÜBNAN’IN BÜYÜK BİR KISMINDAN ASKERLERİNİ ÇEKTİ. ANCAK LÜBNAN’IN GÜNEYİNDE KENDİ İLAN ETTİĞİ “GÜVENLİK BÖLGESİ”NDE ASKER BULUNDURMAYI SÜRDÜRDÜ.

  1987--ARALIK-İLK İNTİFADA BAŞLADI-FİLİSTİNLİLER İLK İNTİFADAYA (BAŞKALDIRI) BAŞLADI. GAZZE ŞERİDİ’NDEN BAŞLAYIP BATI ŞERİA’YA YAYILAN PROTESTOLAR SİVİL İTAATSİZLİK HALİNİ ALDI VE GENEL GREVLER DÜZENLENEREK İSRAİL ÜRÜNLERİ BOYKOT EDİLDİ. ŞEYH AHMET YASİN, MISIR’DAKİ MÜSLÜMAN KARDEŞLER ÖRGÜTÜNÜN GAZZE KANADI OLARAK HAMAS’I KURDU.

  1988--FKÖ, 242 VE 338 SAYILI BM KARARLARINI KABUL EDEREK, İSRAİL DEVLETİNİ TANIDI

  1988-KASIM-FKÖ, TUNUS KARARGAHINDAN TEK TARAFLI OLARAK “FİLİSTİN DEVLETİ”Nİ İLAN ETTİ.

  1991--MADRİD KONFERANSI SONUÇSUZ SONA ERDİ

  1992--YAPILAN ÇOK TARAFLI GÖRÜŞMELERDE FİLİSTİN DEVLETİNİN KURULMASINA İLİŞKİN AŞAMA KAYDEDİLEMEDİ

  Ayrıntılar

  1993 - 2021

  Oslo Anlaşmaları, modern Filistin’in tarihini tanımlamaya halen devam ediyor. İsrail ve FKÖ’nün 1993 yılında gerçekleştirdiği gizli müzakerelerin Filistin’e getirdiği barış umutları, kısa süre içinde yok oldu.

  1993--FKÖ VE İSRAİL, KENDİ KENDİNİ YÖNETİM İLKELERİNİN DUYURULDUĞU 'OSLO I' ADIYLA ANILAN ANLAŞMAYI İMZALADI

  1994--ŞUBAT-EL HALİL KATLİAMI-AMERİKAN ASILLI İSRAİLLİ YERLEŞİMCİ BARUCH GOLDSTEİN, RAMAZAN AYINDA İBRAHİM CAMİİ’NDE İBADET ETMEKTE OLAN 29 FİLİSTİNLİYİ ÖLDÜRDÜ, 125’İNİ İSE YARALADI.

  1994-EKİM-İSRAİL VE ÜRDÜN BARIŞ ANTLAŞMASI İMZALADI. İSRAİL KUDÜS’TE, MÜSLÜMANLAR İÇİN KUTSAL BÖLGELERDE ÜRDÜN’ÜN ÖZEL ROLÜNÜ KABUL ETTİ.

  1995--KASIM-İSRAİL BAŞBAKANI İZAK RABİN, İSRAİLLİ AŞIRI SAĞCI BİR YAHUDİ ÖĞRENCİ OLAN YİGAL AMİR TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ. YİGAL AMİR BU CİNAYETİN GEREKÇESİ OLARAK İZAK RABİN’İN “ORTADOĞU BARIŞ PLANI”NI GÖSTERDİ. ŞİMON PERES BAŞBAKAN OLDU.

  1995--FKÖ VE İSRAİL, FİLİSTİNLİLERE BATI ŞERİA’NIN VE GAZZE ŞERİDİ’NİN BAZI BÖLGELERİNDE ÇEŞİTLİ YETKİLER VEREN VE 'OSLO II' ADIYLA ANILAN ANLAŞMAYI İMZALADI

  1996--İSRAİL'İN MESCİD-İ AKSA MUHİTİNDE YAPTIĞI KAZI ÇALIŞMALARI ÇERÇEVESİNDE BURAK DUVARI'NA (AĞLAMA DUVARI) ÇIKAN BİR TÜNEL AÇMASI, FİLİSTİN'DE HALKIN TEPKİSİNE NEDEN OLDU VE BİRKAÇ GÜN SÜREN OLAYLARDA 63 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ, 1600 KİŞİ İSE YARALANDI.

  1997--İSRAİL VE FKÖ, İSRAİL GÜÇLERİNİN EL HALİL’DEN KISMEN ÇEKİLMESİNİ İÇEREN BİR ANLAŞMA İMZALADI

  2000--TEMMUZ-CAMP DAVID ZİRVESİ-CAMP DAVİD ZİRVESİ’NDE, İSRAİL İLE FİLİSTİN ARASINDA DEVAM EDEN ÇATIŞMALARA SON VERMEK AMACIYLA “NİHAİ STATÜ” BELİRLENMEYE ÇALIŞILDI. ARAFAT, ABD VE İSRAİLLİ ARABULUCULARIN ÖNERİLERİNİ KABUL ETMEYİ REDDETTİ. BİR ANLAŞMAYA VARILAMADI.

  2000--EYLÜL-İKİNCİ İNTİFADA-İSRAİL’DE LİKUD PARTİSİ’NDEN ARİEL ŞARON, KUDÜS’TE MESCİD-İ AKSA’YI ZİYARET EDİNCE FİLİSTİNLİLER BUNU KIŞKIRTMA OLARAK NİTELENDİRDİ VE PROTESTOLAR SONRASI İKİNCİ İNTİFADA BAŞLADI.

  2001--ŞUBAT-ARİEL ŞARON, LİKUD PARTİSİ LİDERİ OLARAK SEÇİLDİ VE İSRAİL BAŞBAKANI OLDU. YASER ARAFAT İLE MÜZAKERELERE DEVAM ETMEYİ REDDETTİ.

  2001--ARALIK-ARİEL ŞARON, RAMALLAH’A ASKER GÖNDERDİ. FİLİSTİN HÜKÜMETİNİN BATI ŞERİA’DA BULUNAN KARARGAHLARI KUŞATILDI VE TOPA TUTULDU. ARAFAT BÖLGEDEN ÇIKAMADI.

  2002--İSRAİL, İKİNCİ İNTİFADA’NIN HEMEN ARDINDAN BATI ŞERİA’YI TEKRAR İŞGAL ETTİ

  2002- MART-İSRAİL, 1967’DEKİ ALTI GÜN SAVAŞI’NDAN BU YANA EN BÜYÜK ASKERİ OPERASYONUNU (KORUYUCU DUVAR OPERASYONU) BAŞLATTI. İSRAİL AYNI YIL BATI ŞERİA’DA BİR AYIRICI DUVAR İNŞA ETMEYE BAŞLADI.

  2003--İSRAİL, 2003'TEN İTİBAREN YAHUDİ YERLEŞİMCİLERİ, MESCİD-İ AKSA'NIN AVLUSUNA ALMAYA VE ZAMAN ZAMAN MÜSLÜMANLARIN GİRİŞLERİNE YAŞ SINIRLAMASI GETİRMEYE BAŞLADI.

  2004--MART-HAMAS’IN KURUCULARINDAN ŞEYH AHMET YASİN’E SUİKAST DÜZENLENDİ. ŞEYH YASİN İSRAİL SALDIRI HELİKOPTERLERİNDEN AÇILAN ATEŞ SONUCU HAYATINI KAYBETTİ.

  2004--NİSAN-HAMAS’IN ŞEYH AHMED YASİN’DEN SONRAKİ LİDERİ ABDÜLAZİZ EL-RANTİSİ İSRAİL GÜÇLERİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ.

  2004--TEMMUZ-ULUSLARARASI ADALET DİVANI, BATI ŞERİA’YI ÇEVRELEYEN “AYIRICI DUVAR”IN ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRI OLDUĞU SONUCUNA VARDI VE YIKILMASI GEREKTİĞİNİ BİLDİRDİ.

  2004--KASIM-YASER ARAFAT ÖLDÜ

  2005--OCAK-MAHMUD ABBAS FİLİSTİN ULUSAL YÖNETİMİ DEVLET BAŞKANI SEÇİLDİ.

  2005--İSRAİL, ASKERİ GÜÇLERİNİN GAZZE’DEN AYRILDIĞINI İLAN ETTİ

  2006--OCAK-FİLİSTİN GENEL SEÇİMLERİNDE HAMAS OYLARIN ÇOĞUNU ALDI. ABD, İSRAİL VE BİRÇOK AVRUPA ÜLKESİ FİLİSTİN’E YARDIMLARINI KESTİLER.

  2006--LÜBNAN’DA YERLEŞİK HİZBULLAH İLE İSRAİL ARASINDA SAVAŞ ÇIKTI

  2007--OCAK-MAHMUD ABBAS, SURİYE CUMHURBAŞKANI BEŞAR ESAD’İN DAVETİ DOĞRULTUSUNDA ŞAM’DA HAMAS LİDERİ HALİD MEŞAL İLE GÖRÜŞTÜ.

  2007--OCAK-MISIR’IN ARABULUCULUĞUNDA HAMAS VE EL FETİH ATEŞKES İLAN ETTİ. HER İKİ TARAF DA GÖRÜŞMELER İÇİN SUUDİ ARABİSTAN’IN MEKKE’YE DAVETİN

  2007--ŞUBAT-HAMAS VE EL FETİH, ARALARINDAKİ ANLAŞMAZLIĞA BİR SON VERME VE KOALİSYON KURMA KONUSUNDA ANLAŞTI. BU ANLAŞMA DOĞRULTUSUNDA BATILI GÜÇLERİN UYGULADIĞI AĞIR YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASI ÜMİT EDİLDİ.

  2007--ŞUBAT-ORTADOĞU DÖRTLÜSÜ (ABD, AB, RUSYA, BM) SUUDİ ARABİSTAN’IN, FİLİSTİN’DE ULUSAL BİRLİK HÜKÜMETİ KURMA ÇALIŞMALARINA VERDİĞİ DESTEĞİ MEMNUNİYETLE KARŞILADI. ANCAK DAHA SONRA İSRAİL’İ TANIMAK İÇİN ULUSLARARASI TALEPLERE UYULMASI GEREKTİĞİNİ, ŞİDDETE SON VERİLMESİNİ VE DAHA ÖNCEDEN İMZALANAN BARIŞ ANLAŞMALARINA SADIK KALINMASINI DİLE GETİRDİ.

  2007-ŞUBAT-İSMAİL HANİYE VE KABİNESİ İSTİFA ETTİ. ANCAK HANİYE DAHA SONRA FİLİSTİN DEVLET BAŞKANI MAHMUD ABBAS TARAFINDAN TEKRAR GÖREVE ATANDI VE FİLİSTİN’DE ULUSAL BİRLİK HÜKÜMETİ KURMA SÜRECİ BAŞLADI.

  2007--MAYIS-İSRAİL, GAZZE’DE BEŞ HAVA SALDIRISI GERÇEKLEŞTİRDİ. İSRAİL BAŞBAKANI EHUD OLMERT SALDIRILARIN DEVAM EDECEĞİNİ BELİRTTİ.

  2007--KASIM-HAMAS GAZZE’DE ETKİNLİĞİNİ SÜRDÜRÜRKEN ABD BAŞKANI GEORGE BUSH ANNAPOLİS’DE FİLİSTİN- İSRAİL BARIŞ GÖRÜŞMELERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI.

  2008--İSRAİL, GAZZE’YE 'DÖKME KURŞUN OPERASYONU’NU DÜZENLEDİ

  2008-OCAK-GAZZE’DEN İSRAİL’DEKİ SINIR KASABALARINA DURMAKSIZIN DÜZENLENEN ROKET SALDIRILARI SONUCUNDA, İSRAİL’İN MISIR’IN DA DESTEĞİNİ ALARAK BAŞLATTIĞI ABLUKAYA DAHA FAZLA DAYANAMAYAN GAZZELİLER, REFAH SINIRINDAKİ DUVARLARI YIKARAK TEMEL İHTİYAÇLARINI SATIN ALABİLMEK İÇİN MISIR TARAFINA GEÇTİLER.

  2008--ŞUBAT-MART-İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 117 Filistinli hayatını kaybetti, 200 Filistinli de yaralandı. Yaklaşık 800 Filistinlinin evi tahrip edildi.

  2008--İÇİNDE BARIŞ AKVİTİSTLERİNİN BULUNDUĞU İKİ AHŞAP TEKNE, GAZZE’YE DEMİRLEYEREK, İSRAİL’İN BÖLGE ÜZERİNDEKİ ABLUKASINI GEÇİCİ OLARAK KIRDI

  2008-ARALIK-İSRAİL GAZZE ŞERİDİ’NDE “DÖKME KURŞUN OPERASYONU”NU BAŞLATTI. 60 SAVAŞ UÇAĞININ KATILDIĞI OPERASYONUN SADECE İLK SAATLERİNDE 200’Ü AŞKIN FİLİSTİNLİ HAYATINI KAYBETTİ.

  2009--OCAK-İSRAİL 22 GÜN SÜREN OPERASYONUN ARDINDAN YERLE BİR ETTİĞİ GAZZE ŞERİDİ’NDEN ÇEKİLMEYE BAŞLADI.

  2009--KASIM-İSRAİL’İN, GAZZE’YE YÖNELİK “DÖKME KURŞUN OPERASYONU”NDA ORANTISIZ GÜÇ KULLANMASI NEDENİYLE SAVAŞ SUÇU İŞLEMEKLE İTHAM EDİLDİĞİ GOLDSTONE RAPORU, BM GENEL KURULU’NDA KABUL EDİLDİ.

  2010--MAYIS-“ROTAMIZ FİLİSTİN YÜKÜMÜZ İNSANİ YARDIM” SLOGANIYLA YOLA ÇIKAN GAZZE’YE ÖZGÜRLÜK FİLOSU’NA İSRAİL DONANMASI ULUSLARARASI SULARDA SALDIRDI. MAVİ MARMARA GEMİSİNDEKİ 9 TÜRK YARDIM GÖNÜLLÜSÜ ÖLDÜRÜLDÜ, 50’Yİ AŞKIN GÖNÜLLÜ DE YARALANDI.

  2010--EYLÜL-BM İNSAN HAKLARI KONSEYİ, İSRAİL’İN 9 TÜRK’ÜN ÖLÜMÜ İLE SONUÇLANAN MAVİ MARMARA BASKININI “YASADIŞI, ORANTISIZ VE KABUL EDİLEMEZ GADDARLIK” OLARAK NİTELENDİRDİ VE FİLİSTİN TOPRAĞINA DENİZ ABLUKASI UYGULAMASININ “YASADIŞI” OLDUĞUNU BELİRTTİ.

  2011--EYLÜL-FİLİSTİN YÖNETİMİ, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'E TAM ÜYE ‘DEVLET’ STATÜSÜ KAZANMAK AMACIYLA BM GENEL SEKRETERİ BAN Kİ-MUN'A BAŞVURDU.

  2011--EKİM-FİLİSTİN, UNESCO GENEL KONFERANSI'NIN KARARI İLE KURUMUN 194'ÜNCÜ ÜYESİ OLDU.

  2012--İSRAİL, GAZZE’YE 'SAVUNMA SÜTUNU OPERASYONU'NU DÜZENLEDİ

  2014--İSRAİL, GAZZE’YE 'KORUYUCU HAT OPERASYONU’NU DÜZENLEDİ

  2014--TEMMUZ-İSRAİL GAZZE’YE YÖNELİK 51 GÜN SÜRECEK SALDIRILARINI BAŞLATTI. SALDIRILARDA BİNLERCE FİLİSTİNLİ ÖLDÜ, 10 BİNDEN FAZLA FİLİSTİNLİ DE YARALANDI.

  2015--İSRAİL 20. PARLAMENTO İÇİN ERKEN SEÇİME GİTTİ. SEÇİMİ BENYAMİN NETANYAHU LİDERLİĞİNDEKİ LİKUD PARTİSİ KAZANDI.

  2015--NİSAN-FİLİSTİN, ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ’NE (UCM) RESMEN ÜYE OLDU.

  2016--BMGK, 23 ARALIK'TA İSRAİL'İN İŞGALİ ALTINDAKİ DOĞU KUDÜS VE DİĞER FİLİSTİN TOPRAKLARINDA YASA DIŞI TÜM YERLEŞİM FAALİYETLERİNİ "DERHAL VE TAMAMEN" DURDURMASINI TALEP ETTİ.

  2016--ABD BAŞKAN ADAYI TRUMP, KUDÜS'Ü İSRAİL'İN BAŞKENTİ OLARAK TANIYACAĞINI VAAD ETTİ.

  2017--ARALIK-"KUDÜS MÜSLÜMANLARIN KIRMIZI ÇİZGİSİDİR"-CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, "KUDÜS MÜSLÜMANLARIN KIRMIZI ÇİZGİSİDİR. EĞER BÖYLE BİR ADIM ATILIRSA BU DİPLOMATİK İLİŞKİLERİMİZİ İSRAİL İLE KOPARMAYA KADAR GİDEBİLİR." DEDİ.

  2017-ARALIK-BEYAZ SARAY, ABD BAŞKANI TRUMP'IN, "ABD'NİN KUDÜS'Ü İSRAİL'İN BAŞKENTİ OLARAK TANIDIĞINI İLAN EDECEĞİNİ" VE "TEL AVİV'DEKİ AMERİKAN BÜYÜKELÇİLİĞİNİN KUDÜS'E TAŞINMASI TALİMATI VERDİĞİNİ SÖYLEYECEĞİNİ" AÇIKLADI.

  2017--ARALIK-ABD BAŞKANI DONALD TRUMP, KUDÜS'Ü İSRAİL'İN BAŞKENTİ OLARAK TANIMA VE BÜYÜKELÇİLİĞİN TEL AVİV'DEN KUDÜS'E TAŞINMASI KARARINI İMZALADI.

  Ayrıntılar